Základy zavlažování
Automatické zavlažovací systémy - Základní technika
Čerpadlo je srdcem celého systému automatického zavlažování. Jakmile srdce přestane bít, přestane proudit do všech vašich rostlin životadárná tekutina a celá snaha o efektivní zavlažování přijde vniveč. Proto výběru čerpadla, jímky, dopouštění a hlavní sestavě věnujte zvýšenou pozornost!
Nejdůležitější je zdroj vody
Vodítkem pro správnou volbu čerpadla je vždy zdroj vody. Musíme si uvědomit, jakou vodu budeme čerpat. Pokud budeme čerpat vodu z jiných než podzemních vod, budeme volit čerpadlo podle stupně jejího znečištění. Nezapomeňte na zátěž (výtlak vody např. z vrtu k vodárně)
Dalším kritériem pro správnou volbu čerpadla je jeho využití. Je rozdíl, pokud budeme potřebovat vodárnu jen k občasnému použití na zahradě nebo bude sloužit pro celý rodinný domek. Pro stálou zátěž jsou lepší vodárny s nerezovými čerpadly. Časté problémy se stálým spínáním řešíme zpravidla tlakovou nádobou, která je součástí vodárny!
Bez výkonu neni zavlažování
Automatické zavlažovací systémy pro trávník potřebují výkon okolo 3,6m³/hod - 1 l/s. S dostatečným tlakem okolo 2.3 bar na postřikovači. Údaje jsou však pouze orientační.Každý systém je ovšem individuální. Musíme také zkontrolovat vydatnost studny nebo vrtu, pokud je příkon vody menší než výkon čerpadla, je nutná instalace primárního dopouštění a samozřejmostí každého čerpadla je sonda hladinového hlídání. Hladinové hlídání slouží jako ochrana proti běhu čerpadla na prázdno a jeho následovného přehřátí .
Jak zjistím, že zavlažovací systémy fungují správně?
Že automatický zavlažovací systém vykazuje správnou funkci poznáte tak,, že každý postřikovač dostříkne k dalšímu. Zda-li k němu nedostříkne,nebo naopak stříká daleko za něj, znamená to, že není provedena ideální zálivka, tudíž je systém špatně navrhnut nebo instalován. Ovšem při velké členitosti travní plochy, se musí počítat s nějakou tolerancí. Další jasně viditelný nedostatek je, že postřikovač není instalován v rohu nebo přímo na okraji trávníkové plochy.(například je 5 cm od obrubníku). Zda-li jsou sekce správně tlakově navrženy poznáte také na první pohled. Je jasně viditelné,že postřikovače nepracují pod správným tlakem,tudíž mají špatný dostřik (nepokrývají plochu od postřikovače k postřikovači,ale stříkají často pouze do poloviny své vzdálenosti!). Vytéká voda ze spodních postřikovačů?V lepším případě chybí v postřikovačích zpětná klapka. V horším případě je převýšení mezi prvním a posledním postřikovačem velmi velké a zpětné klapky nedokáží tento tlak udržet.
Toto spolu s výběrem hlavní sestavy jsou největší rozdíly instalačních firem co se týče cenové nabídky. Proto jsou některé firmy levnější ,ale nedodržují technické zásady a správnou funkčnost zavlažovacího systému. Je proto dobré si před výběrem instalační firmy vytvořit projekt a nechat si řádně vysvětlit funkčnost systému.
Optimální hloubka výkopu pro trubní vedení je mezi 20-30cm.
Petr Král | ||
![]() |
Adresa: | Praha i celá ČR |
Email: |
kral@centrumzahrad.cz |
|
tel: 774 999 005 |
