Základy zavlažování

Automatické zavlažovací systémy - Základní technika

 

Čerpadlo je srdcem celého systému automatického zavlažování. Jakmile srdce přestane bít, přestane proudit do všech  vašich rostlin životadárná tekutina a celá snaha o efektivní zavlažování přijde vniveč. Proto výběru čerpadla, jímky, dopouštění a hlavní sestavě věnujte zvýšenou pozornost!

 

Nejdůležitější je zdroj vody

Vodítkem pro správnou volbu čerpadla je vždy zdroj vody. Musíme si uvědomit,  jakou vodu budeme čerpat. Pokud budeme čerpat  vodu z jiných než podzemních vod, budeme volit čerpadlo podle stupně jejího znečištění. Nezapomeňte na zátěž (výtlak vody např. z vrtu k vodárně)

Dalším kritériem pro správnou volbu čerpadla je jeho využití. Je rozdíl, pokud budeme potřebovat vodárnu jen k občasnému použití na zahradě  nebo bude sloužit pro celý rodinný domek. Pro stálou zátěž jsou lepší vodárny s nerezovými čerpadly. Časté problémy se stálým spínáním řešíme zpravidla tlakovou nádobou, která je  součástí vodárny!

 

Bez výkonu neni zavlažování

Automatické zavlažovací systémy pro trávník potřebují výkon okolo 3,6m³/hod - 1 l/s. S dostatečným tlakem okolo 2.3 bar na postřikovači. Údaje jsou však pouze orientační.Každý systém je ovšem individuální. Musíme také zkontrolovat vydatnost studny nebo vrtu, pokud je příkon vody menší než výkon čerpadla, je nutná instalace primárního dopouštění a samozřejmostí každého čerpadla je sonda hladinového hlídání. Hladinové hlídání slouží jako ochrana proti běhu čerpadla na prázdno a jeho následovného  přehřátí .

 

 

Jak zjistím, že zavlažovací systémy fungují správně?

Že automatický zavlažovací systém vykazuje správnou funkci poznáte tak,, že každý postřikovač dostříkne k dalšímu. Zda-li k  němu nedostříkne,nebo naopak stříká daleko za něj, znamená to, že není provedena ideální zálivka, tudíž je systém špatně navrhnut nebo instalován. Ovšem při velké členitosti travní plochy, se musí počítat s  nějakou tolerancí. Další jasně viditelný nedostatek je, že postřikovač není instalován v rohu nebo přímo na okraji trávníkové plochy.(například je 5 cm od obrubníku). Zda-li jsou sekce správně tlakově navrženy poznáte také na první pohled. Je jasně viditelné,že postřikovače nepracují pod správným tlakem,tudíž mají špatný dostřik (nepokrývají plochu od postřikovače k postřikovači,ale stříkají často pouze do poloviny své vzdálenosti!). Vytéká voda ze spodních postřikovačů?V lepším případě chybí v postřikovačích zpětná klapka. V horším případě je převýšení mezi prvním a posledním postřikovačem velmi velké a zpětné klapky nedokáží tento tlak udržet.
Toto spolu s výběrem hlavní sestavy jsou největší rozdíly instalačních firem co se týče cenové nabídky. Proto jsou některé firmy levnější ,ale nedodržují technické zásady a správnou funkčnost zavlažovacího systému. Je proto dobré si před výběrem instalační firmy vytvořit projekt a nechat si řádně vysvětlit funkčnost systému.
Optimální hloubka výkopu pro trubní vedení je mezi 20-30cm.

 

 

 

 

 

Rychlý kontakt
Petr Král
Adresa:   Praha i celá ČR
Email:

kral@centrumzahrad.cz

tel: 774 999 005

www.centrumzahrad.cz

Kácení stromů, rizikové kácení
Nebezpečí , které z této práce vychází,nesmí podceňovat laik ani profesionál. Časté úrazy při této činnosti je jedním z důvodů, proč by měla být tato práce prováděna výhradně zkušenými a vyškolenými profesionály. Stačí zapátrat v paměti a spoustu z Vás si vzpomene minimálně na jeden případ, kdy si někdo chtěl uříznout jen větev nad chatou a skončilo při nejlepším pádem na zem nebo dírou ve střeše.


fotka
Všechna práva vyhrazena © www.zavlazovaci-systemy.org 2011